Souhrn z Milána 2017

Pozornost celosvětového designového průmyslu a médií byla na jaře opět upřena na Milán, ve kterém se konal letošní ročník prestižního veletrhu Salone del Mobile. Ten přilákal více než 350 000 návštěvníků. Veletrh je událostí, během které jsou představeny designové trendy na příštích několik let, a při níž v rušném centru města své koncepty vystavují bok po boku velké značky i začínající designéři. Náš interní designérský tým byl součástí tohoto veletrhu a získal mnoho cenných podnětů ohledně budoucnosti interiérového designu. Toto je šest nejžhavějších trendů, které bylo v Miláně možné spatřit.

Teplé barvy

Trend využívání kovů s podmanivě teplými barvami byl patrný již loni, a letos byl ještě více prominentní. Mosaz, měď nebo růžové zlato byly všudypřítomné, často v podobě ozdobných prvků doplňujících materiály jako dřevo nebo porcelán. Někteří designéři však tyto kovy použili jako hlavní materiál, například Nika Zupanc, který pro společnost De Castelli vytvořil skříňku skládající se ze sady dílčích měděných boxů, uzamykatelných prostřednictvím klíče ve tvaru srdce.

Photo left Nika Zupanc for De Castelli www.decastelli.com, Photo credits: Massimo Gardone
Photo right: GROHE Allure Brilliant in warm sunset

„Mileniální“ růžová

Růžová není, jak se zdá, pouze hitem roku 2017. Jde o barvu, která definuje celou generaci. Nemluvíme však o umělé, nevkusné růžové – trendem mezi mileniály je elegantní, měkká, téměř tělová barva. Na veletrhu byla k vidění zkrátka všude, ať už v podobě luxusního čalounění studia Sé nebo v kombinaci s tmavě červenou u moderních interiérových prvků. Sama společnost GROHE tuto barvu používá v nově představené, volně stojící venkovní sprše. A showroom italské společnosti Cassina byl dokonce touto barvou vymalovaný, díky čemuž poskytoval příjemné, neutrální prostředí pro prezentaci produktů této firmy.

Photo credit left: Attilla Hartwig GROHE Essence Stand-alone shower
Photo credit right: Le Refuge The Invisible Collection

Kámen a mramor

Mramor, který minulý rok zkrášloval povrchy stolů či lampiček, byl letos k vidění na mnohem více produktech. A pozadu nezůstaly ani další horniny, například žula, která vyvolává poměrně neobvyklý, ale vysoce luxusní dojem. Za zmínku stojí také expozice společnosti Meridiani, která představila mramorové stoly s kovovými nohami. Výsledný vzhled je úchvatný, avšak navozuje současně uklidňující dojem stability a bezpečí.

Photo credit: MERIDIANI, SHINE - ABEL console, Designer ANDREA PARISIO

Odpovědnost k životnímu prostředí

Kromě luxusu a prestiže značky se stejnou razancí demonstrovaly své odhodlání k ochraně cenných přírodních zdrojů. Více produktů než kdy jindy bylo navrženo k masové výrobě z recyklovaných materiálů. Kolekce 1Inch z dílny australské společnosti Emeco, například, obsahuje stoly a židle vyrobené z recyklovaného hliníku a dalších materiálů. EcoPixel, společnost, která se specializuje na využití recyklovaných plastů, návštěvníkům veletrhu ukázala, jak zářivě a moderně může vypadat udržitelná budoucnost prostřednictvím křesla „ALEX“ z dílny návrhářského studia Atelier Mendini.

Photo credit: “Chaise Longue ALEXby Atelier Mendini made of ecopixel sustainable material www.ecopixel.eu”

Inteligentní domácnosti

Pokročilé technologie inteligentní domácnosti se nevyhnuly ani letošnímu veletrhu Salone del Mobile. Vypozorovali jsme trend integrovaných technologií, které jsou inteligentní a designově atraktivní současně, například televizory a reproduktory, které svým vzhledem připomínají spíše nábytek než spotřebiče. Klíčovým v této oblasti je však především LED osvětlení, v jehož rámci například IKEA představila svou produktovou řadu Home Smart a společnost Flos svůj Smart Control, technologie, které činí dálkové ovládání osvětlení v domácnosti přirozené, inteligentní a intuitivní. Příspěvkem naší společnosti do rozvoje systémů pro inteligentní domovy budoucnosti je GROHE Sense, senzor, který detekuje úniky vody a je schopen na ně adekvátně reagovat.

All about GROHE Sense