JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PŘI ÚNIKU VODY NEBO VYTOPENÍ DOMÁCNOSTI?

Vytopení domácnosti může být naprosto devastující, nemluvě o tom, jaké nepříjemnosti jsou spojeny s následným úklidem a opravami. Níže naleznete informace o tom, jak postupovat při vytopení domácnosti, a jak mu v budoucnu předcházet.

Uzavřete hlavní uzávěr vody. Prvním krokem je jednoznačně uzavření hlavního uzávěru vody – jedině tak lze předejít dalším škodám. Uzavírací ventil se nachází zpravidla v kuchyni nebo koupelně, případně před vodoměrem. Po jeho uzavření dojde k úplnému zastavení vody v domácnosti. Únik vody může mít evidentní příčinu, kterou by mělo být snadné izolovat – například myčku nádobí nebo pračku, unikající vodovodní kohoutek nebo toaletu. Součástí všech těchto spotřebičů a sanitárních zařízení bývá izolační ventil, jehož otáčením ve směru hodinových ručiček zastavíte přítok vody. Pokud do domácnosti uniklo skutečně velké množství vody, je na místě vypnout také elektřinu a plyn, ovšem pouze za předpokladu, že to lze bezpečně provést.

Identifikujte zdroj průsaku nebo vytopení. Únik vody v domácnosti může mít několik potenciálních zdrojů a může být poměrně těžké rozpoznat ten pravý. Problémem může být narušené potrubí, ale také špatně utěsněná vana nebo sprchový kout či netěsnící střecha, ovšem také problém u sousedů.

Zbavte se veškeré vody. Odsát nebo vytřít všechnu vodu nahromaděnou průsakem či vytopením je naprostou prioritou. Čím déle by se voda v domácnosti nacházela, tím větší škody by napáchala. U skutečně rozsáhlého vytopení je často zapotřebí odsát vodu čerpadlem, které se umisťuje na nejníže položené místo vytopené oblasti. Menší objem vody lze vysát vysavačem s vodním filtrem.

Neprodleně začněte s důkladným vysoušením. Již po 24 hodinách dochází následkem zvýšené vlhkosti k množení bakterií způsobujících dýchací potíže, astma a alergie. Proto je zcela nezbytné prostor vysušit co nejdříve to bude možné. Nechte vyschnout veškeré spotřebiče a elektrické zásuvky a odstraňte všechen namočený nábytek a koberce. Otevřete všechna okna a nechte všechny místnosti vyvětrat. Zkontrolujte také stěny – pokud voda zasáhla zdi ze sádrokartonu, bude nutné je zbourat a vyměnit. Poslední fází je vypůjčení odvlhčovače, který do sebe natáhne přebytečnou vlhkost, která se v místnosti nachází. Před spuštěním odvlhčovače zavřete všechna okna.

Zajistěte, aby se tato situace již nikdy neopakovala. Jakmile bude úklid dokončen a vše bude jako dřív, začněte přemýšlet nad tím, jak svou domácnost ochránit před možnými budoucími problémy s vodou. Kromě běžných opatření, jako je pravidelná kontrola potrubí a přídavná opatření během tuhých zim (častým problémem jsou prasklé trubky následkem mrazu), se mnoho lidí rozhodne pro investici do systému prevence proti vytopení. Takový systém nabízí svým uživatelům dokonalý klid na duši prostřednictvím neustálého monitorování vlhkosti a automatické detekce průsaků. Umí však mnohem více, než pouhou detekci úniku vody. Inteligentní systém prevence proti vytopení vás dokáže na případný únik upozornit prostřednictvím notifikace na mobilním telefonu a automaticky uzavřít hlavní uzávěr vody, takže voda bude zastavena dříve, než stihne způsobit vážné škody.

Poznejte více o systému prevence proti vytopení GROHE Sense