Plánování efektivní pracovní zóny v kuchyni

Kuchyň je středobodem každé domácnosti. Design kuchyně musí splňovat všechny požadavky uživatelů, při snídani i relaxaci s přáteli. Před tím, než začnete s projektováním, zvažte všechny úkoly a aktivity, pro které budete kuchyň využívat a při návrhu na ně myslete.

Veris Kuchyňská baterie

Rozvržení kuchyně

Velikost i tvar kuchyně vám pomůže definovat nejlepší způsob, jakým prostor využít. Aktivity v kuchyni se soustředí především kolem dřezu, sporáku či varné desky a pracovní plochy. Tyto oblasti by měly být rozmístěny do trojúhelníku v prostoru, který nebude překážet při procházení. Říká se mu pracovní trojúhelník a jedná se o nejefektivnější způsob rozmístění součástí kuchyně, jelikož snižuje čas potřebný k přecházení mezi jednotlivými stanovišti.

Je možné, že pro vytvoření optimálního rozvržení bude zapotřebí přemístit např. vývod vodovodního potrubí, elektrické rozvody nebo odpadní jímky.

Umístění základních prvků

V ideálním případě by se po stranách sporáku a dřezu měla nacházet volná pracovní plocha. Volně stojící sporáky kuchyni dávají téměř profesionální vzhled. Pokud preferujete vestavěné spotřebiče, zvažte umístění jedné nebo dvojité trouby do sloupce, jelikož je jejich použití v této poloze praktičtější.

Pamatujte, že spotřebiče, jako jsou trouby nebo myčky nádobí, potřebují více prostoru pro pohodlné otevření a obsluhu. Pokud umístíte myčku vedle dřezu, budete moci nádobí před umístěním do myčky pohodlně opláchnout.

Kuchyňská baterie GROHE Veris
GROHE K7

Styl a Design

Zvažte množství úložného prostoru, který budete potřebovat pro uložení potravin, hrnců, nádobí a malých spotřebičů. Umístěním širokých zásuvek na pánve a hrnce mezi dřez a varnou desku vytvoříte dostatečný prostor pro varnou konvici, toustovač a další často používané spotřebiče.

Nástěnné skříňky zpravidla dělají z malé kuchyně opticky ještě menší. Prostřednictvím prosklených dvířek nebo jejich kombinace s otevřenými regály bude mít kuchyňská linka odlehčený vzhled. Populární jsou v dnešní době vysoké, výsuvné spižírny, které umožňují snadný přístup k uloženým potravinám. Vysoké skříňky lze použít pro umístění vestavěných spotřebičů, případně jako úložný prostor navíc.

Kuchyň s jídelnou

Otevřené kuchyně spojené s jídelnou jsou v dnešní době velmi populární. Pokud to vaše místnost umožňuje, oddělte kuchyňský prostor od jídelny pomocí ostrůvku. Výběrem odlišného materiálu pracovní desky oddělíte kuchyňský prostor od jídelního a zvýšíte jeho atraktivitu. Volné místo je také možné využít pro snídaňový bar sloužící k neformálnímu stolování či druhý dřez.

Kuchyňská baterie GROHE K7

Doporučené produktové řady

K7

Minta Touch

Zedra Touch

Zedra

Zedra